Polepszamy warunki pracy urządzeń wewnątrz stacji transformatorowych dzięki nowym kratkom wentylacyjnym.

Powietrze przenika do wnętrza stacji i z powrotem dwa razy szybciej. Teraz zamiast czterech żaluzji w stacji możemy zamontować tylko dwie
Powietrze przenika do wnętrza stacji i z powrotem dwa razy szybciej. Teraz zamiast czterech żaluzji w stacji możemy zamontować tylko dwie.

Urząd Patentowy potwierdził 5 grudnia 2017 nasze zgłoszenie i przyjął wniosek o udzielenie patentu na kratkę wentylacyjną do obudowy urządzeń elektroenergetycznych - udoskonaliliśmy profil naszych kratek wentylacyjnych stosowanych w stacjach transformatorowych. Teraz wymiana powietrza w stacji odbywa się dwa razy szybciej, co potwierdziły specjalistyczne badania w warszawskim Instytucie Energetyki.

Odpowiedź na potrzeby klientów.

- Projektując stacje transformatorowe zauważyliśmy, że klienci, zwłaszcza ci z rynku zachodniej Europy unikają wentylacji mechanicznej. Stąd wziął się pomysł skonstruowania nowych żaluzji, takich, które zapewnią lepszy przepływu powietrza wewnątrz stacji przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i stopnia ochrony urządzeń – mówi Robert Żmuda, koordynator projektu.

Przy współpracy Działu Badawczego-Rozwojowego zaprojektowano i wykonano nowy wzór żaluzji. Następnie przetestowano efektywność przepływu powietrza. Rezultat był znakomity, a projekt okazał się strzałem w dziesiątkę - nowe rozwiązanie doskonale spełniło oczekiwania pomysłodawców i rynku. Obecnie w wielu przypadkach udaje się dzięki niemu zrezygnować z wentylacji wymuszonej (montowania wentylatorów) zmniejszając tym samym awaryjność i optymalizując koszty wytworzenia.

- Stawiamy na wentylację grawitacyjną, dajemy mniej żaluzji, skracamy czas realizacji, tniemy tym samym koszty wytworzenia stacji – podkreśla jeden z inżynierów.

W ofercie ZPUE znajduje się cały typoszereg żaluzji: od IP23D (wymagany minimalny stopień ochrony określony w normie) po IP43 (często wymagany przez klientów). Na życzenie klienta zapewniamy wyższy stopień ochrony.

 


Dodatkowe informacje