- POLITECHNIKA ŚLĄSKA O PRZYSZŁOŚCI ENERGETYKI

Jakie zmiany w energetyce spowoduje wprowadzenie do sieci energii ze źródeł odnawialnych, jaki wpływ na stabilność systemu będzie miał rozwój elektromobilności oraz jakie zadania stoją przed inżynierami w niedalekiej przyszłości – m.in. na te pytania odpowiedzi szukało Studenckie Koło Naukowe ItSEE działające przy Instytucie Elektrotechniki i Sterowania Układów na Politechnice Śląskiej. We wtorek (13.11) zorganizowano tam seminarium pt. Elementy nowoczesnego systemu elektroenergetycznego: Smart Power Station.

Wielka technologiczna transformacja stawia nowe wymagania przed sektorem elektroenergetycznym. To z kolei będzie rzutowało na zmianę oczekiwań rynku pracy wobec inżynierów w najbliższej przyszłości. Podczas seminarium poruszono także rocznicowy wątek 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyjaśniają organizatorzy – również w naukach technicznych nie należy zapominać o wątkach patriotycznych oraz o trudnych początkach Polskiej Energetyki po 1918 roku.

W spotkaniu wzięli udział studenci różnych specjalności Wydziału Elektrycznego. Przy okazji spotkania przedstawiciele ZPUE zaprezentowali obszerne materiały dotyczące najnowocześniejszych rozwiązań wdrażanych do energetyki przez włoszczowską Spółkę.

- Zdajemy sobie sprawę, że postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami, w istotnym stopniu jest efektem coraz bliższej i coraz bardziej efektywnej współpracy świata nauki i biznesu. To symbioza dwóch, wzajemnie opierających się obszarów, które wspólnie mogą zmieniać otaczającą nas rzeczywistość – powiedziała Dyrektor Marketingu i Komunikacji ZPUE S.A. Agnieszka Całko. Spółka deklaruje dalszą współpracę z Politechniką Śląską.
Przypomnijmy, w listopadzie ub. r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej zostało otwarte pierwsze Laboratorium Patronackie ZPUE S.A. Na wyposażeniu laboratorium znalazły się: nowoczesnej generacji aparatura łączeniowa stosowana w sieciach napowietrznych średniego napięcia oraz rozdzielnice niskiego i średniego napięcia.

Przygotowanie urządzeń dla potrzeb dydaktycznych zajęło nam niemal rok. Najnowocześniejsze na Wydziale i jedno z najnowocześniejszych laboratoriów na Uczelni od roku pomaga studentom w zdobywaniu praktycznych doświadczeń.

 

11 15 sps pod lupa

 

(ZPUE)

 


Dodatkowe informacje