Łazik marsjański z Politechniki Świętokrzyskiej na podium zawodów w USA!

Łazik marsjański zbudowany przez konstruktorów z Politechniki Świętokrzyskiej „wjechał” na podium prestiżowego, międzynarodowego konkursu University Rover Challenge, przeprowadzonego na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Wyróżniony pojazd powstał przy wsparciu finansowym ZPUE SA.

Pasja, siła i odwaga prowadzą do realizacji marzeń. Przekonali się o tym młodzi konstruktorzy z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy m.in. dzięki wsparciu finansowemu ZPUE SA wystartowali w konkursie University Rover Challenge w USA. Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu zdalnie sterowanego pojazdu, który jest w stanie wypełniać zadania podobne do tych jakie muszą zrealizować łaziki marsjańskie wysyłane na czerwoną planetę przez agencje kosmiczne.

Tym razem łazik musiał m.in. zmierzyć się z wierceniem w bardzo twardym, skalistym podłożu dwudziestopięciocentymetrowego otworu, zmierzyć temperaturę w wykonanym odwiercie, pobrać próbki gruntu oraz przeprowadzić ich badanie. Jak co roku, konstruktorzy musieli także wykazać się umiejętnością sterowania pojazdem w trudnych warunkach.

Podczas obecnej edycji polscy studenci zdominowali podium. Pierwsze miejsce zajęła bowiem drużyna z Politechniki Częstochowskiej.

ZPUE SA od lat wspiera młodych konstruktorów startujących w podobnych zawodach. Cztery lata temu, łazik Politechniki Świętokrzyskiej skonstruowany przy wsparciu Spółki zajął drugie miejsce podczas bliźniaczych zawodów European Rover Challenge (ERC2014) w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc.

 Konkurs University Rover Challenge jest najbardziej prestiżową imprezą tego typu na świecie. W rywalizacji biorą udział studenci ze wszystkich kontynentów. Zawody odbywają się na położonej w południowej części stanu Utah pustyni, która zdaniem naukowców najbardziej przypomina warunki jakie panują na Marsie. Wielu laureatów odbywającego się od 2006 roku konkursu kontynuuje karierę w największych firmach i organizacjach przemysłu kosmicznego.

(ZPUE)


06 07 podroz na marsa


Dodatkowe informacje