Obiecali ...i słowa dotrzymali. Impuls Team z Politechniki Świętokrzyskiej wspierany przez ZPUE S.A. zwyciężył w zawodach łazików marsjańskich w Starachowicach. Kosmiczny pojazd okazał się najlepszy spośród 35 drużyn z 20 krajów świata! Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Łodzi , a trzecia lokata przypadła zespołowi z Toronto. KONSTURKTOROM GRATULUJEMY!

- Poziom zawodów jest bardzo wysoki i za każdym razem musimy się coraz mocniej przygotowywać. Przyjeżdża coraz więcej drużyn. Są tutaj drużyny z najlepszych uniwersytetów w Europie, z Azji, USA, Kanady – mówił podczas zawodów Dawid Pietrala z politechniki.

Triumf kieleckich studentów to zasługa między innymi specjalnej konstrukcji łazika. Przede wszystkim manipulatora, pomagającego precyzyjnie sterować łazikiem, ale także specjalnego systemu do pobierania próbek. Kieleccy studenci jako jedyni zastosowali metodę wbicia wiertła metodą udarową. Pozwoliło to zdystansować konkurentów. Wśród innowacji jest także system do rozpoznawania obrazu. Żeby zdobyć dodatkowe punkty w zawodach, zespół musiał położyć nacisk na autonomiczne wykonywanie różnych czynności przez robota.

To wielki sukces kieleckich naukowców i studentów. Ale jeszcze większa nagroda dopiero przed nimi. Impuls Team pojedzie ze swoim robotem na symulowaną misję kosmiczną do Omanu!

Nic tak nie cieszy, jak sytuacje, które potwierdzają że działanie z PASJĄ, SIŁĄ i ODWAGĄ przynosi spodziewane rezultaty. Tym bardziej, jesteśmy szczęśliwi, że zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zdobył pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach European Rover Challenge 2018 pokonując drużyny z całego świata.

Z ogromną dumą patrzyliśmy na zdalnie stertowany łazik z logotypem naszej firmy, który w trudnym terenie symulującym warunki panujące na Marsie wykonywał misje naukowe, podobne do tych jakie muszą zrealizować wysyłane w przestrzeń kosmiczną automatyczne próbniki.

To nie była zwyczajna rywalizacja, ale kolejna, udana próba pokazania, że ciężko pracując jesteśmy w stanie przesuwać granice znanego nam świata. I nie ważne czy mówimy o planecie oddalonej o 60 mln kilometrów, morskich głębinach czy uczelnianych laboratoriach, w których realizowane są odważne eksperymenty.

Nasza firma, której fundamentem były i są innowacje zawsze będzie kibicowała podobnym przedsięwzięciom. Wierzymy, że w ten sposób uda się nam wspólnie zmierzyć z wyzwaniami współczesnego świata i uczynić go dobrym miejsce dla nas i kolejnych pokoleń.

Serdecznie GRATULUJEMY sukcesu i cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią.

To nie pierwszy przypadek wsparcia ZPUE dla konstruktorów z Politechniki Świętokrzyskiej. W czerwcu br. łazik Impuls, który powstał przy pomocy ZPUE, wjechał na podium zawodów University Rover Challenge w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Włoszczowska spółka jest także jednym ze sponsorów zespołu AGH Racing Team z Krakowa, który konstruuje m.in. elektryczne bolidy wyścigowe.

 

(ZPUE)


Dodatkowe informacje