NR 5 KWIECIEŃ / 2017 / KWARTALNIK INFORMACJI ZPUE S.A.

banner

Wspieramy rozwój naszych klientów dostarczając nowoczesne i kompleksowe rozwiązania elektroenergetyczne | www.zpue.pl

ZPUE S.A.
ma nowy Zarząd

Na jego czele stanął znany w branży Janusz Petrykowski. Docenia dokonania Firmy i zapowiada dalszy rozwój

Początek roku przyniósł zmiany w strukturze zarządu ZPUE S.A. Na czele zarządu stanął prezes Janusz Petrykowski, a w jego skład wchodzą Andrzej Grzybek, który objął funkcję vice-prezesa, dyrektora operacyjnego, Tomasz Stępień, dyrektor ds. technicznych oraz nowi członkowie: Wojciech Kosiński, dyrektor handlowy i Tomasz Gajos, któremu powierzono finanse.

- Naszą Firmę, mimo że nominalnie jestem w niej jako prezes zarządu od dwóch miesięcy, znam od wielu lat- podkreśla prezes Janusz Petrykowski. Mam ten komfort, że pracując w ABB, jako wiceprezes zarządu i jednocześnie dyrektor dywizji, byłem w żywym kontakcie z ZPUE. Znam jej profil, miałem okazję spotykać się na płaszczyźnie zawodowej z pionami handlo-

wymi, jak również z kierownictwem wyższego szczebla. To oczywiście jest ten element pozytywny. W Firmie dostrzegam olbrzymi potencjał i to, co chcę podkreślić: mamy dobrą firmę, firmę, która bardzo skutecznie potrafi funkcjonować na rynku, która oferuje bardzo atrakcyjne rozwiązania, firmę, która będzie mogła jeszcze silniej zaistnieć w branży-dodaje prezes.


Prezes Janusz Petrykowski

Janusz Petrykowski, prezes zarządu, dyrektor przedsiębiorstwa ZPUE S.A. od blisko 40 lat jest związany z handlem zagranicznym, międzynarodową współpracą gospodarczą oraz zarządzaniem biznesem w branży energetycznej i przemysłowej. Doświadczenie menadżerskie rozpoczął w Centrali Handlu Zagranicznego

Agromet-Motoimport, po czym objął funkcję wice Attache Handlowego w Biurze Radcy Handlowego w Norwegii. Przez kolejne 25 lat związany z międzynarodowym koncernem ABB. Przez ostatnie 8 lat piastował funkcję vice-prezesa zarządu, dyrektora dywizji grupy ABB w Polsce. Absolwent studiów magisterskich w Warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki na wydziale Ekonomiki Produkcji. W trakcie kariery zawodowej uczestnik wielu międzynarodowych kursów oraz szkoleń dla wysokiej kadry me nadżerskiej, w tym w szkole biznesu IMD w Lozannie.

cytat
Wojciech Kosiński - członek zarządu dyr. handlowy ZPUE S.A.

Wojciech Kosiński
członek zarządu
dr. handlowy ZPUE S.A.

Wojciech Kosiński swoją karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w Zakładach Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia (ZWAR S.A.). przejętych kilka lat później przez koncern ABB, gdzie do 2015 roku pełnił funkcje dyrektora w wielu strategicznych obszarach firmy związanych głównie z rozwojem i handlem.

Tomasz Gajos - członek zarządu ds. finansowych ZPUE S.A.

Tomasz Gajos
członek zarządu
dr. finansowy ZPUE S.A.

Tomasz Gajos karierę zawodową rozpoczął w 1998 roku w EXBUD SKANSKA S.A. Po czterech latach rozstał się z firmą by objąć stanowisko dyrektora finansowego w spółce PROGRESS ECO S.A. Od 2005 roku dyrektor finansowy i członek zarządu Kolporter S.A. i Kolporter Express. W strukturach Grupy Koronea od 2014 roku. Początkowo, jako dyrektor finansowy w Stolbud Koronea Group, później, jako jej vice-prezes i prezes zarządu w Stolbud Koronea Group.

Targi Hannover Messe 2017

W numerze:

Nowe urządzenia
bliżej studentów

Nasze urządzenia bliżej studentów

Pierwsze uczelniane laboratorium ZPUE powstaje na Śląsku

Więcej

więcej na str.

Z magicznym kontenerem
jedziemy do Hannoveru

Po raz trzeci nasza Firma zaprezentuje się na największych targach przemysłowych

Więcej

więcej na str.

Jesteśmy w nurcie
e-mobility

Jesteśmy w nurcie E-mobility

Stacje z ZPUE zasilają jedne z najszybszych na świecie porty do ładowania elektrycznego Tesli

Więcej

więcej na str.

Profesjonaliści
blisko klienta

Prezentujemy nasze Biura Techniczno- Handlowe działające aktywnie na południu Polski. Poznajcie naszych specjalistów.

Więcej

więcej na str.

Czas na technologie
XXI wieku

Czas na technologię XXI wieku

ZPUE myśli o przyszłości w teraźniejszości, dlatego rozważa wprowadzenie do codziennej pracy rozwiązań opartych na VR i AR.

Więcej

więcej na str.


str 2

Nasze urządzenia bliżej uczelni i studenta

Pierwsze uczelniane laboratorium ZPUE powstaje na Śląsku.

Jednym z naszych priorytetów jest efektywna współpraca z uczelniami. Jesteśmy obecni na wiodących uczelniach technicznych, prowadzimy program „Student z Energią”, który obejmuje miedzy innymi wizyty-szkolenia w naszych zakładach produkcyjnych. W tym roku planujemy, że odwiedzi nas kilkuset studentów z całego kraju.

Jednocześnie realizujemy pilotażowo, w oparciu o urządzenia produkcji ZPUE S.A., wspólnie z Politechniką Śląską utworzenie laboratorium dydaktycznego na tej uczelni. Znajdzie się ono na Wydziale Elektrycznym, w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów. Obecnie wspólnie pracujemy nad przygotowaniem naszych rozdzielnic i innych urządzeń do potrzeb studentów i nauczycieli akademickiej, tak, aby jak najlepiej służyły praktycznej nauce. ©

 

Z magicznym kontenerem jedziemy do Hannoveru

Zapraszamy naszych obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych z całego świata.

- W tym roku na największych targach przemysłowych w Europie pokażemy nowoczesne rozwiązania dla elektroenergetyki i przemysłu, ściśle związane z obszarem smart grids – podkreśla Hubert Kania, product menadżer ds. stacji kontenerowych.

Na większym niż ubiegłoroczne targowym stoisku ZPUE nasi goście, którzy przybędą dosłownie z całego świata zobaczą między innymi nasze nowości: stację transformatorową zabudowaną w kontenerze morskim, łączniki do linii napowietrznych pokazane w atrakcyjny sposób oraz doskonale oceniane na rynkach zagranicznych rozdzielnice: RELF i TPM Kompakt.

Rozwiązanie stacji w kontenerze morskim

to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie na mobilne, kompaktowe urządzenie. Dzięki takiej, prostej i jednocześnie innowacyjnej formie nasza stacja może być łatwo transportowana w dowolne miejsce na świecie. Zwarta konstrukcja obejmująca wszystkie elementy funkcyjne stacji pozwalana na szybki i tani montaż na obiekcie. Prezentowane rozwiązanie jest na tyle elastyczne i rozwojowe, że według potrzeb klienta możemy w nim zamontować na przykład: magazyn energii, inwertery do instalacji fotowoltaicznych czy systemy ładowania samochodów elektrycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje nasz wyłącznik automatyczny typu Reklozer, jako jedno z niewielu takich rozwiązań produkowanych na świecie- idealne zabezpiecza napowietrzne linie przesyłowe. ©

Amper z Energią

Cztery dni pełne rozmów

Stoisko ZPUE na tegorocznych 25. Międzynarodowych Targach AMPER tętniło życiem. ZPUE, co roku prezentuje tutaj własne, innowacyjne rozwiązania technologiczne, doceniane i nagradzane przez specjalistów z branży.

- Jesteśmy rozpoznawalni na arenie międzynarodowej i silnie związani z rynkiem czeskim. Ilość wizyt i inspirujących rozmów, które odbyliśmy w tym roku przeszła nasze oczekiwania. Gościliśmy przedstawicieli zakładów energetycznych działających w Czechach i na Słowacji. Toczyliśmy wielogodzinne dyskusje w towarzystwie gości z Niemiec, Irlandii, Słowenii, Serbii, Ukrainy, Norwegii i wielu innych krajów, zainteresowanych importem naszych urządzeń. To był bardzo udany czas, który z dużym optymizmem i perspektywą dynamicznego rozwoju pozwala mi patrzeć w przyszłość ZPUE

na południowoeuropejskim rynku – mówi Łukasz Hajduk, dyrektor regionalny na Europę Południową.

ZPUE aktywnie angażuje się w rozwój sprzedaży i dystrybucji swoich rozwiązań na sąsiadujących, południowych rynkach. W 2016 roku zrealizowaliśmy w Czechach wiele istotnych kontraktów pokonując rodzimą konkurencję. Jesteśmy zapraszani do największych przetargów ogłaszanych przez takie zakłady energetyczne jak ČEZ i E.ON. Mamy za sobą wiele ciekawych realizacji, między innymi dla czeskich kolei. Obecnie pracujemy nad wieloformatowym zamówieniem dla jednego z największych zakładów przemysłowych w Czechach. Rozwijamy się także na rynku słowackim, gdzie z coraz liczniejszymi sukcesami kończymy nasze postępowania przetargowe.©


str 2

Jesteśmy w nurcie e-mobility

Stacja z ZPUE zasila między innymi jedne z najszybszych na świecie porty do ładowania elektrycznego Tesli

Od niedawna na terenie Schiphol - międzynarodowego portu lotniczego w Amsterdamie działa stacja szybkiego ładowania floty elektrycznych taksówek obsługujących pasażerów największego portu lotniczego w Holandii. To kolejny- po udanych realizacjach w Polsce obiekt z obszaru e-mobility zasilany przez urządzenia z ZPUE.

Oszczędzają czas, pieniądze i środowisko

Dzięki superchargerom Tesli, które ładują samochody wielokrotnie szybciej niż w przypadku standardowych stacji, wspartych niezawodnym system zasilania z ZPUE zarówno taksówkarze jak i pasażerowie oszczędzają cenny czas, a infrastruktura lotniska, które obsługuje rocznie średnio 50 milionów osób zyskała na nowoczesności i funkcjonalności.

W ubiegłym roku Tesla Motors – amerykański producent samochodów elektrycznych i Orlen zbudowały w Polsce trzy stacje z portami

do ładowania samochodów elektrycznych – w Kostomłotach koło Wrocławia, pod Katowicami i w Poznaniu. Wszystkie trzy obiekty wyposażone w multi-stanowiskowe superchargery Tesli są zasilane przez urządzenia ZPUE. Podobne mają powstać w okolicach Torunia, Rzeszowa oraz Białegostoku.

Na stacji benzynowej, przy autostradzie i galerii

- Pierwsze stanowisko złożone z czterech superładowarek Tesli powstało na jednej ze stacji Orlenu pod Wrocławiem. Zamontowaliśmy tam stację transformatorową z rozdzielnicą średniego i niskiego napięcia, z transformatorem w specjalnym wykonaniu. Kolejna stacja ładowania znajduje się blisko zjazdu z autostrady A4, tuż przy stacji kolejowej Katowice- Zawodzie. W grudniu ubiegłego roku otwarto trzecią stację, która mieści się na terenie centrum City Park w Poznaniu – mówi Wojciech Kosiński, członek zarządu, dyrektor handlowy ZPUE S.A. ©

Łukasz Nieradko, dyrektor ds. technologii i rozwoju ZPUE S.A.

Łukasz Nieradko, dyrektor ds. technologii i rozwoju ZPUE S.A.:

-Obecnie jesteśmy gotowi dostarczać systemy zasilające, dla wszystkich rodzajów ładowarek, począwszy od Tesli do punktów ładowania mieszczących się przy galeriach handlowych, czy parkingach osiedlowych (tzw. słupki). Intensywnie pracujemy nad poszerzeniem oferty. Idziemy w kierunku inteligentnych systemów ładowania, redukujących nadmierne obciążenie, na przykład poprzez magazyny energii. ©

Członkowie zarządu ZPUE S.A. za kierownicą Tesli sprawdzają możliwości topowego obecnie na rynku elektrycznego auta

str 2

Skuteczna walka z wilgocią

Jak ochronić szafy elektryczne przed niepożądanym zjawiskiem kondesacji pary wodnej i jak wyeliminować skutki odziaływania wilgoci na urządzeniach?

Sławomir Tomiczek - Produkct Menedżer ds. Złącz Kablowych i Obudów Termoutwardzalnych

Sławomir Tomiczek
Product Menadżer
ds. Złącz Kablowych i Obudów
Termoutwardzalnych

Dzisiejsze szafy elektryczne są wyposażane w skomplikowaną aparaturę kontrolno-pomiarową, sterowniczą i rozdzielczą: sterowniki, liczniki, styczniki, wyłączniki, rozłączniki, zabezpieczenia. Największym zagrożeniem dla zainstalowanej aparatury jest praca w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, znaczne wahania temperatur czy instalacja urządzenia na zewnątrz.

W takich przypadkach najczęstszą przyczyną usterek jest obniżenie rezystancji styku, przeskoki iskry, prądy upływowe czy zmniejszenie właściwości izolacyjnych do zwarcia włącznie. Wilgoć w zamkniętych obudowach pojawia się pod wpływem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Najwięcej szkody niosą za sobą zmiany temperatur (dzień – noc). Te niepożądane czynniki, często bagatelizowane, w określonych warunkach klimatycznych i zamkniętych przestrzeniach obudów urządzeń elektrycznych powodują kondensację pary wodnej. Zjawisko to ma bardzo niekorzystny wpływ na zainstalowaną i pracującą tam aparaturę. Powstała wilgoć powoduje korozję i może prowadzić do defektów komponentów zainstalowanych w szafach sterowniczych, oświetleniowych czy też złączach kablowych.

W przypadku wilgotności powietrza na poziomie ok 60% wilgoć i korozja nie stanowią poważnego zagrożenia, jednak już przy wzroście poziomu wilgotności o około 5-7 % > 60% zagrożenie zwiększa się niemal o połowę. Ten problem da się znacznie zredukować utrzymując wewnątrz szafy

temperaturę wyższą o około 5°C niż temperatura otoczenia. Nie da się jednak całkowicie wyeliminować wilgoci. Problem nasila się w okresach jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem rosy. Zauważyć wtedy można krople wody na wewnętrznych ściankach szafy, oraz powierzchni zainstalowanej aparatury elektrycznej.

Jak ochronić wyposażenie i aparaturę wewnątrz obudowy rozdzielnicy?

W przypadku złącz kablowych i innych rozdzielnic wolnostojących można znacząco obniżyć zjawisko kondensacji pary wodnej stosując tzw. przegrody fundamentu instalowane pomiędzy łączeniem fundamentu, a obudową. Są one wykonane z materiałów niekorodujących i nieabsorbujących wody: np. z tworzyw sztucznych typu: PCV, Poliwęglan, ABS, HIPS i inne. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu wnikaniu wilgoci z gleby, a co za tym idzie absorbcji wilgoci przez powietrze znajdujące się w części czynnej obudowy. Eliminuje to niepotrzebny ruch powietrza pomiędzy obudową, a fundamentem, ze względu na jeszcze większe zmiany temperatury. Temperatura pustej przestrzeni fundamentu może być o kilka stopni niższa niż we właściwej pracującej części obudowy. Zbierająca się wilgoć zostanie w tym przypadku usunięta przez odpowiednio zaprojektowaną wentylację grawitacyjną obudowy.

Kolejnym ze sposobów zapobiegania kondensacji pary wodnej jest zastosowanie specjalnych preparatów pochłaniających wilgoć np. keramzytowego granulatu, który poprzez swoje właściwości absorbuje wilgoć z podłoża, wypełniając zarazem pustą przestrzeń we wnętrzu fundamentu. Ważne jest, aby ilość użytego granulatu wypełniała całą przestrzeń znajdującą się nad ziemią, aż do połączenia fundamentu z obudową.

Ogrzewacze kompaktowe z nadmuchem
Ogrzewacze kompaktowe z nadmuchem

Granulat ten jest doskonałym izolatorem cieplnym, jego zastosowanie ma korzystny wpływ na rozkład temperatury pomiędzy obudową, a fundamentem. Absorbując wilgoć i izolując termicznie, skutecznie redukuje występowanie skraplania rosy do minimum.

Zastosowanie tych sposobów eliminacji zjawiska kondensacji pary wodnej jest tanie i łatwe. Odpowie zainstalowanie rozdzielnicy, zamontowanie przegrody, właściwe zasypanie wolnej przestrzeni wypełniaczem i nie musimy wykonywać dodatkowych czynności instalacyjno - montażowych w rozdzielnicy czy złączu. W połączeniu z wentylacją grawitacyjną obudowy, rozwiązania te mogą być stosowane zamiennie lub wspólnie, ograniczają ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej do minimum.

Możemy zrobić więcej

W celu zapewnienia kontroli temperatury i wilgotności powietrza w szafach wolnostojących można zastosować termostaty czy higrostaty. W połączeniu z nowoczesnymi ogrzewaczami, które zostały zaprojektowane z myślą o ochronie przed procesem kondensacji, urządzenia ogrzewają powietrze wewnątrz szafy, co zapobiega osadzaniu się pary wodnej na

Przykładowe termostaty i higrostaty
Przykładowe termostaty i higrostaty

zainstalowanych komponentach.

Zastosowanie termostatów czy higrostatów zapewnia skuteczną i wydajną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością powietrza. Stanowi optymalne rozwiązanie szczególnie w miejscach gdzie mamy duże wahania temperatury lub stale utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Ich wadą jest to, że potrzebują zasilania, są dodatkową aparaturą w szafie, więc zajmują miejsce, podnoszą koszt urządzenia. Niemniej jednak utrzymanie stałej temperatury gwarantuje optymalne warunki pracy podzespołów zainstalowanych w rozdzielnicy. Warto, zatem rozważyć ich użycie.

Warto się zabezpieczyć

Biorąc pod uwagę szkodliwy wpływ wilgoci, ryzyko trwałych uszkodzeń urządzeń elektrycznych i bardzo wysokie nakłady związane z ich usuwaniem (praktycznie nieproporcjonalne do kosztów zapewnienia właściwych warunków klimatycznych) wybór rozwiązań zabezpieczających wydaje się być oczywisty. Korzyści płynące z bezzakłóceniowej i bezawaryjnej pracy podzespołów elektrycznych i elektronicznych w zainstalowanych urządzeniach, szczególnie w mocno upakowanych szafach sterowania czy automatyki są nieocenione. ©

Przykładowe szafki z przegrodą fundamentuz PCV – źródło materiały własne ZPUE S.A
Kondensacja pary wodnej na ścianie bocznej szafy metalowej
Zbieranie się wilgoci na osłonie listwy rozgałęźnej – szafa bez przegrody fundamentu, nie zasypana keramzytem

„Energia elektryczna jest towarem. Funkcjonuje na rynku energetycznym i podobnie jak inne towary podlega ocenie Klientów - kupujący spodziewają się produktu dobrej jakości, który spełni ich oczekiwania i zapewni bezpieczne użytkowanie”

Jakość energii elektrycznej

Rośnie świadomość w kwestii nasilających się problemów związanych z dostawą, przesyłem oraz wykorzystaniem energii elektrycznej, a pojęcie jakości energii nabiera nowego wymiaru.

Marek Podraza - Ruch Elektryczny w Elektrowni Kozienice

inż. Marek Podraza
Ruch Elektryczny
w Elektrowni Kozienice

Pojęcie jakości energii elektrycznej jest coraz częstszym tematem publikacji w prasie branżowej, w sieci, na forach i portalach branżowych. Powstają obszerne opracowania, dotyczące tej problematyki, specjalistyczne podręczniki elektryczne, czy poradniki związane z jakością zasilania. Opracowane projekty koncentrują się na instalatorach, projektantach oraz doradcach do spraw instalacji elektrycznych i mają europejski zasięg.

Rozwój w parze z jakością zasilania

Jednym z głównych powodów zainteresowania nowym zagadnieniem w dziedzinie elektroenergetyki jest ciągły rozwój sektora energetycznego, zarówno na poziomie produkcji energii, jak i po drugiej stronie - jej odbioru i zużycia. Mowa tutaj o wzroście ilości rozproszonych źródeł energii elektrycznej - turbinach wiatrowych, źródłach fotowoltaicznych, a także o rozwoju technologii będącej potencjalnym źródłem zaburzeń elektromagnetycznych, do których należą m.in.: napędy o regulowanej prędkości za pomocą układów przekształtnikowych, kompensatory statyczne, systemy przesyłu energii prądem stałym, piece łukowe czy też układy ładowania akumulatorów na potrzeby motoryzacji. Duży wpływ na jakość energii mają także urządzenia energoelektroniczne (rozwój techniki półprzewodnikowej) oraz technologia sprzętu informatycznego, umożliwiającego realizację coraz bardziej złożonych algorytmów sterowania. Nie bez znaczenia pozostają układy napędowe z silnikami dużych mocy, których rozruch powoduje przetężenia prądowe oraz zapady napięcia.

Rośnie liczba producentów aparatury kontrolno-pomiarowej, którzy oferują specjalistyczne układy pomiarowe. Dzięki ich rozwiązaniom powszechne staje się monitorowanie wskaźników jakościowych energii elektrycznej zasilającej zakłady

przemysłowe, budynki biurowe czy też budynki użyteczności publicznej. Dostępność aparatury pomiarowej oraz spadające ceny urządzeń sprawiają, że zjawisko kontrolowania warunków zasilania w systemach elektrycznych staje się coraz bardziej popularne. Prowadzi to do zwiększania świadomości zarządców oraz użytkowników w zakresie jakości energii elektrycznej, zwraca uwagę na problematykę związaną z zakłóceniami w kształcie napięcia zasilającego, które odbijają się na pracy urządzeń podłączonych do tej instalacji elektrycznej.

Groźne zaburzenia elektromagnetyczne

Na degradację energii niekorzystnie wpływają zaburzenia elektromagnetyczne. To one sprawiają, że wartości wskaźników, czyli cech jakości energii elektrycznej różnią się od wartości znamionowych, które charakteryzują symetryczny układ wielofazowy. Wykres stworzony na podstawie badań przeprowadzonych w 1400 zakładach, w 8 krajach wykonany przez Europejski Instytut Miedzi obrazuje w jakim stopniu problemy związane z jakością energii elektrycznej wpływają na nasze otoczenie.

Kosztowne skutki

Ciągłość zasilania jest określana czasem trwania i liczbą przerw w zasilaniu w danej jednostce czasu, np. pełnego roku. Wszelkie niespodziewane przerwy w zasilaniu niosą za sobą straty gospodarcze, mogą również powodować niebezpieczeństwo związane z uszkodzeniem pracujących maszyn. Obecnie stosowane są zautomatyzowane procesy produkcyjne, w skład, których wchodzą takie urządzenia jak: logiczne sterowniki programowalne PLC, zasilacze, styczniki, przekaźniki i napędy elektryczne. Zakłócenie procesu wywołane zapadem napięcia może spowodować kaskadowe zatrzymanie całego procesu produkcyjnego. Postój spowodowany tym zakłóceniem może być kosztowny i przynosić straty produkcyjne.

Jakość handlowa

Zaburzenia elektromagnetyczne i przerwy w zasilaniu dotyczą technicznej i ekonomicznej strony procesu, jakim jest dostawa energii do odbiorcy

końcowego. Nie należy jednak zapominać, o jakości handlowej, tj. jakość obsługi odbiorców. Zakres tej obsługi obejmuje wszelkiego rodzaju relacje pomiędzy dostawcą a odbiorcą - reklamacje, skargi, wnioski o eliminację zaburzeń w dostawie energii, informacje o planowanych przerwach wywołanych remontami urządzeń elektrycznych, bonifikaty za niedotrzymanie umownych warunków zasilania, formę i tryb rozliczeń, warunki przyłączenia itp.

Wspólne działanie na rzecz poprawy jakości energii

Po zapoznaniu się z literaturą związaną z tematem jakości energii elektrycznej zasilającej obiekty użytku publicznego, dokonaniu pomiarów zgodnych z normą PN-EN 50160 na rzeczywistym obiekcie oraz przeanalizowaniu otrzymanych wyników można sformułować następujące wnioski:

  • badania i ocena jakości energii elektrycznej są coraz powszechniejsze i mają na celu zwiększenie niezawodności oraz bezpieczeństwa pracy od strony instalacji elektrycznych obiektów zasilanych w energię elektryczną
  • ciągły rozwój elektrotechniki wpływa na występowanie coraz większej ilości zakłóceń w sieciach elektroenergetycznych odbijających się na przebiegach czasowych napięcia zasilającego
  • analiza wyników pomiarów elektrycznych parametrów energii może być przydatna w celu lokalizowania ewentualnych źródeł zaburzeń wartości poszczególnych parametrów w instalacji elektrycznej

Dzisiejsze przepisy odnośnie jakości dostarczanej energii nie są bardzo restrykcyjne i dopuszczają występowanie zakłóceń oraz niedotrzymywanie parametrów energii. Ta sytuacja wcześniej czy później wymusi bardziej restrykcyjne zmiany w tym zakresie. Uważam, że w ciągu najbliższych lat konieczne będą wspólne działania zarówno wytwórców jak i odbiorców poprawiające jakość dostarczanej energii. ©

str 5

MIESZANKA

FIRMOWA

ZPUE robi milowy krok

ZPUE robi milionowy krokWdrażamy nowoczesny system informatyczny SAP. To jeden z najważniejszych projektów w historii firmy. Wraz z końcem grudnia ubiegłego roku ZPUE S.A. podpisała umowę na dostawę sprzętu komputerowego i wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego z licencją oraz umowę świadczenia usług serwisu gwarancyjnego ze spółką itelligence Sp. z o.o. Prace wdrożeniowe obejmą wszystkie zakłady należące do Grupy Koronea, a w nich obszary: produkcję, handel, księgowość, zaopatrzenie, płace, HR, logistykę, marketing, administrację, technologię i inne. Przewidywany termin wdrożenia systemu planowany jest na kwiecień 2018 roku.

Studenci wybrali

Z PUE zajęło III miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko XIX Inżynierskich Targów Pracy w Krakowie. Decydowali studenci w głosowaniu. W imprezie wzięło udział ponad sześćdziesięciu wystawców i około 15 000 studentów kierunków technicznych.

Świętokrzyska Viktoria

28 lutego w Międzynarodowym Centrum Kultur w Kielcach nagrodzono najbardziej aktywne świętokrzyskie samorządy, przedsiębiorstwa i osoby, działające na rzecz swoich środowisk. ZPUE zwyciężyła w kategorii „Przedsiębiorczość” i otrzymała statuetkę Viktorii za budowanie mocnej marki województwa świętokrzyskiego, aktywne uczestnictwo w życiu regionu, współpracę z uczelniami i działalność charytatywną.

ZPUE wśród zasłużonych

ZPUE wsród zasłużonych

Po raz pierwszy samorząd uhonorował najbardziej zasłużonych dla Gminy Włoszczowa. Zaszczytny tytuł powędrował do czterech lokalnych firm i dwóch mieszkańców gminy. W gronie zakładów, które mają największy wpływ na rozwój regionu znalazło się ZPUE – największa firma w mieście i jedna z największych w województwie świętokrzyskim.

Nowy magazyn wysokiego składowania

Blisko 550 m2 – tyle powierzchni magazynowej zyska od czerwca zakład ZPUE we Włoszczowie. Nowe pomieszczenie wysokiego składowania rozwiąże problem dostaw na paletach - pomieści ich ponad 900 sztuk. Magazyn zostanie oddany do użytku pod koniec maja.


str 5

str 5

Czas na technologie XXI wieku

ZPUE myśli o przyszłości w teraźniejszości, dlatego rozważa wprowadzenie do codziennej pracy rozwiązań opartych na VR i AR.

Jacek Windys - Product Menedżer ds. Rozdzielnic nN

Windys Jacek
Product Menadżer
ds Rozdzielnic nN

Dla naszych czytelników niebędących pasjonatami nowinek technologicznych wyjaśniam, na czym polega różnica pomiędzy technologią VR (virtual reality), a AR (augmented reality).

VRjest technologią odwzorowania rzeczywistości wykreowanej w programie komputerowym w środowisku 3D. Na tą chwilę najbardziej rozpowszechnionym środkiem do poruszania się w tej rzeczywistości są okulary VR, sprawiające wrażenie, że ich użytkownik widzi sztucznie wykreowany świat w całym swoim polu widzenia.

ARto z kolei technologia, która łączy świat rzeczywisty z wygenerowanym komputerowo, czy to w postaci informacji łączonych z obiektami w polu widzenia, czy też w postaci komputerowo stworzonych obrazów łączonych z realnie istniejącymi.

Jakie zastosowanie mają te futurystyczne technologie w naszej codziennej pracy?

Środowisko VR służy do symulacji różnego rodzaju instalacji technologicznych, środowisk pracy itp., w celu lepszego zrozumienia bardzo skomplikowanych i złożonych projektów, lub w celu tworzenia środowisk symulacyjnych do nauki (pracowników, studentów), gdzie w warunkach zwyczajnej pracy, niewłaściwe działanie personelu może powodować awarie i stanowić zagrożenie bezpieczeństwa, a nawet spowodować duże straty. Przykład - firma i3D, z którą nawiązaliśmy współpracę w zakresie możliwości wprowadzenia nowych technologii odwzorowuje w środowisku VR działania przemysłowych maszyn górniczych. To umożliwia szkolenie operatorów tych maszyn w bezpiecznych warunkach i nie naraża kopalni na straty.

Technologia AR z kolei sprawdza się, jako uzupełnienie w pracy inżyniera czy montera. Dzięki jej rozwiązaniom pracownik nie potrzebuje już nosić ze sobą ciężkiej dokumentacji - może ją mieć wyświetlaną przed oczami. Istnieje również możliwość zaprogramowania kolejności montażu poszczególnych elementów urządzenia. Dzięki specjalnym okularom, pracownik w trakcie montażu będzie otrzymywał podpowiedzi i wskazówki dotyczące montażu - jaki kolejny element

zamontować i gdzie. Technologia poprowadzi go krok po kroku przez cały proces.

ZPUE rozważa wdrożeniu obu technologii

Rozważamy możliwość wdrożenia obu technologii - VR, jako środowiska do projektowania złożonych stacji oraz jako narzędzia, które pozwoli na obejrzenie przez klienta zamówienia „prawie w realnej formie” jeszcze zanim rozpocznie się produkcja. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć sytuacji, gdzie klient wyraża swoje uwagi czy obiekcje już po realizacji zamówienia.

W technologii AR upatrujemy szanse do

zastosowania w celu usprawnia produkcji

niestandardowej, gdzie pracownik ma do wykonania za każdym razem inny model rozdzielnicy czy stacji. Wszystkie elementy i tak są projektowane w środowisku 3D, więc wprowadzenie nowej technologii jest naturalnym i logicznym krokiem na drodze usprawniania procesu produkcji. Dzięki temu oszczędzimy czas przy montażu, a także będziemy mieli możliwość nanoszenia poprawek w projekcie, w czasie rzeczywistym. Warto zwrócić także uwagę na zastosowanie technologii AR, jako wsparcia brygad serwisowych, co ma niebagatelne znaczenia przy naszej bardzo szerokiej gamie coraz bardziej

zaawansowanych produktów.

Może jeszcze nie dziś, ale jutro tak!

Nie wiemy, czy uda nam się te pomysły zrealizować w tej chwili ze względu na wciąż dość wysoką cenę sprzętu, ale już teraz musimy przygotowywać się do tych technologii. Zarówno od strony sposobu opracowywania dokumentacji jak i organizacji produkcji. Sprzęt do obsługi wirtualnej rzeczywistości będzie taniał z roku na rok. Chcemy być gotowi na wprowadzenie nowych rozwiązań w każdej chwili. ©

Biznes i innowacje w Kielcach

„Biznes i innowacje. Dobre przykłady, szanse i zagrożenia” – pod takim hasłem odbyła się w Kielcach Konferencja ZPUE z udziałem Janusza Petrykowskiego, prezesa ZPUE, Łukasza Nieradko, dyrektora ds. technologii i rozwoju ZPUE oraz ośmiu ekspertów różnych specjalności wspierających rozwój nowych technologii.

Dyskusję rozpoczął Janusz Petrykowski, prezes zarządu ZPUE.

Zjego ust padło wiele pytań w stronę przedsiębiorców, uczestników Konferencji i nas wszystkich - beneficjentów zdobyczy cywilizacyjnych na temat, jak rozumiemy znaczenie słowa innowacja i świat, w którym dzisiaj żyjemy.

Słuchacze mogli dowiedzieć się także gdzie w dzisiejszym nurcie zmian jest firma ZPUE i gdzie widzi swoje miejsce w najbliższej przyszłości. Konferencja była pewnego rodzaju prowokacją uczestników – lu

dzi biznesu z branży elektroenergetycznej i nie tylko, do perspektywicznego myślenia, do otwierania się na nowe technologie i możliwości, do stawiania odważnych kroków w przyszłość, która coraz częściej wyprzedza naszą wyobraźnię. Całość prowadził Łukasz Nieradko, dyrektor ds. rozwoju i technologii ZPUE S.A. W podsumowaniu podkreślił, że drogą do przełomowych odkryć i koniecznością dla tych, którzy tworzą polską gospodarkę jest śmiałe sięganie po nieszablonowe rozwiązania oraz, że ZPUE tą drogą podążą i zachęca innych do otwarcia się na nowe możliwości. ©


Koronea wspiera młodych sportowców

ZPUE S.A., Stolbud Koronea Group i pozostałe spółki z Grupy Koronea chcą mieć wpływ na przyszłość – nie tylko w biznesie, ale także wśród młodego pokolenia.

Grupa od lat aktywnie wspiera młodych piłkarzy Klubu Sportowego Hetman Włoszczowa. Jest także strategicznym sponsorem Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin Koronea.

Koronea to zwarta struktura biznesowa, którą tworzą spółki działające w trzech obszarach: „Elektroenergetyka”, „Okna i drzwi” oraz „Hotelarstwo”. ZPUE S.A. i pozostałe spółki skupione wokół marki Koronea angażują się w różne projekty życia społecznego - wspierają lokalne inicjatywy i sportową aktywność w regionie. Zarówno w biznesie jak i poza nim Koronea kieruje się zasadą długoterminowych celów, takich, które przynoszą korzyści przyszłym pokoleniom.

- Jesteśmy świadomi naszego wpływu na kształtowanie otoczenia i uważamy, że powinniśmy wykorzystać nasz potencjał do realizacji ważnych celów społecznych niekoniecznie związanych bezpośrednio z naszą działalnością – mówi Bogusław Wypychewicz, prezes zarządu Koronea, prezes Rady Nadzorczej ZPUE S.A.

Przykładem długofalowej działalności Koronei w sferze sportowej jest strategiczny sponsoring Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin Koronea. Współpraca ta sięga lat dziewięćdziesiątych, a prężnie zarządzany Klub wychował, zainspirował i rozwinął pasję u tysięcy młodych ludzi.

- Filozofia karate budzi w ludziach potrzebę kształtowania silnej osobowości i pomaga w osiągnięciu życiowych sukcesów. „Trzymaj głowę nisko, oczy wysoko, miej usta zamknięte. Bądź posłuszny wobec starszych i dawaj coś z siebie innym". Te słowa mistrza Oyamy – twórcy stylu karate Kyokushin utkwiły mi szczególnie w pamięci. Po latach uświadomiłem sobie, że to, czego nauczyłem się jako młody chłopak na treningach, pomogło mi osiągnąć sukces w dorosłym życiu - kontynuuje Bogusław Wypychewicz, sensei, posiadacz mistrzowskiego tytułu 2 dana.

Promocja sportowego stylu życia to nie tylko karate. Koronea od lat konsekwentnie wspiera rozwój pasji wśród piłkarzy KS Hetman Włoszczowa. W gronie wychowanków klubu znajdziemy wielu pracowników i ich dzieci. - Wspieramy Hetmana, bo chcemy mieć swój wkład w sportowy rozwój dzieci naszych pracowników i mieszkańców regionu. Zależy nam także na rozwoju klubu, który nieprzerwanie działa od 70 lat! To symbol włoszczowskiej piłki nożnej – podkreśla

Bogusław Wypychewicz.

- Wsparcie sponsorskie to być albo nie być naszego Klubu, tak jak w przypadku wielu innych klubów w kraju. Pieniądze, które dostajemy od Grupy Koronea są bardzo istotnym uzupełnieniem środków pozyskiwanych z dotacji publicznych. To systematyczne zabezpieczenie napędza nas do działania i odważnego sięgania po środki z innych źródeł – mówi Prezes klubu Ireneusz Stawowczyk. ©

 
str 5

WIEŚCI

Z FUNDACJI

Kocham, więc badam

Kocham więc badam

170 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat udało się przebadać w ramach akcji zorganizowanej przez naszą Fundację „Jesteśmy Blisko”, która wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Kocham, więc badam!”. Bezpłatne, przesiewowe badania ultrasonograficzne mają na celu wykrycie bądź wykluczenie zmian nowotworowych u dzieci. Przeprowadzono je w specjalnym ambulansie na terenie ZPUE.

Budzimy Marcina

Budzimy Marcina!

Pracownik naszego katowickiego zakładu na skutek nieszczęśliwego wypadku jakiemu uległ w domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia zapadł w śpiączkę. Od tamtej pory nie odzyskał przytomności. Dzięki wpłatom pracowników naszych firm i środkom przekazanym z konta Fundacji Jesteśmy Blisko udało się sfinansować dwa miesiące pobytu Marcina (ponad 50 tys. złotych) w specjalistycznej klinice rehabilitacyjnej. Tam jest intensywnie rehabilitowany i każdego dnia walczy o powrót do żony i dwójki małych dzieci.
Wysyłając sms pod numer 72 365 w treści wpisując S5711, wpłacając dowolną kwotę na konto naszej Fundacji lub za robiąc przelew za pośrednictwem portalu siepomaga.pl pomożesz w dalszej rehabilitacji naszego kolegi (koszt sms-a 2,46 z VAT) Fundacja „Jesteśmy Blisko”, ul. Jędrzejowska 79c. 29-100 Włoszczowa, tytuł przelewu: MARCIN MINAKOWSKI / Nr konta: 95 8525 0002 0000 0010 7725 0001

Z wizytą we Wrocławiu

Mariusz - podopieczny Fundacji Jesteśmy Blisko wraz z Iwoną Dobosz Prezes Fundacji uczestniczył we wrocławskiej premierze „Porwania” – widowiska teatralnego zrealizowanego przez Grzegorza Mikołajczyka, pełnomocnika zarządu ds. bezpieczeństwa w ZPUE S.A. To pierwszy projekt teatralny naszego kolegi. Niezwykłe jest to, że znaczną część dochodu ze sprzedaży biletów na sztukę, którą wystawiono już we Włoszczowie, Kielcach i Wrocławiu Grzegorz przekazuje na rzecz podopiecznych Fundacji. Do tej pory na konto Fundacji wpłynęło około 13 tys. złotych.

Wydawca i redakcja: ZPUE S.A.,
29-100 Włoszczowa, ulica Jedrzejowska 79C.
Redaktor naczelny: Paweł Mijas
Druk: Drukarnia im. A. Półtawskiego
Włoszczowa, 30.03.2016
Numer 5/2017

Nasza strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich stosowanie oraz na przetwarzanie danych. Dodatkowe informacje